Nedir

Mitoloji Nedir?

Yunanca Mythos yani Mitos kelimesinden gelen Mitoloji nedir? Mitoloji eski zamanlardan beri gelmiş ve yaşamış olan toplumların inandıkları tanrıların, kahramanların, devlerin ve perilerin hayat hikayelerini anlatan hikayelere verilen addır. Hemen her toplumun kendine ait mitoloji maceraları vardır. Mitoloji olarak anlatılan bu konular temsil edilen toplumun aynası gibidir. Mitoloji, toplumdan topluma farklılık gösterebilir. Mitolojide anlatılan konuların hemen hepsi hayal ürünü değildir. Pek çok mitolojide gelen tufan olayının yapılan kazı ve araştırmalarla sonucu gerçek olduğu ispatlanmıştır.

Yunan Mitolojisi Hakkında Bilgi

Yunan Mitolojisi hemen herkes tarafından bilinen bir mitolojidir. İlk ve en önemli kaynağı Homeros’tur. Homeros’un kim olduğu henüz belli olmamaktadır. Homeros nerde doğduğu, nerde yaşadığıyla alakalı pek çok soru söz konusu olsa da Homeros ile ilgili bilinen en kesin bilgi Milattan Önce 850 civarında yaşadığı ve İzmirli olduğudur.

Yunan Mitolojisinde Bazı Tanrı ve Tanrıçalar

Yunan Mitolojisinde Bazı Tanrı ve Tanrıçalar bulunmaktadır. Bu Tanrı ve Tanrıçalar hemen herkes tarafından bilinen isimlerdir. İşte, Yunan Mitolojisindeki tanrı ve tanrıçalar:

Agamemnon: Yunan mitolojisinde Miken Kralı, Sparta Kralı Menelaos’un büyük kardeşidir. Agamemnon adı İngilizKraliyet Donanmasına ait savaş gemisine verilmiştir.

Herakles: Klasik mitolojinin en ünlü kahramanıdır. Doğduğu günden itibaren de tanrısal kuvvetiyle bilinir.

Hypnos: Yunan mitolojisinde uyku tanrısıdır.

Europa: Yunan mitolojisine göre Suriyeli bir kızı temsil eder. Zeus Europa’ya aşık olur.

Çin Mitolojisi

Çin Mitolojisine göre ilk başta evren bir yumurtanın içindeydi. Evrende öncelikle sonsuz ve sessiz bir hiçlik vardı. Her yer karanlık iken Pengu ortaya çıktı. Pengu yumurtanın kabuğunu da kırarak dünyayı düzene soktu. Yumurtanın üst kısmı yükselip Yangı oluşturdu. Alt kısmı da Yin’i oluşturdu. Yin dişi, Yang erkekti. Birbirini tamamladılar. Bu iki gücün birleşimi dev bir yaratıcılık etkisi doğurmuş ve sonuçta dünyanın temelini oluşturmuştur. Çin geleneklerine ve inanışlarına göre yaşamın sürmesini sağlayan Yin Yang olarak adlandırılan iki evrensel güç ve bu iki gücün etkileşiminin dengede tutulabilmesi önemlidir. Evrende bu iki karşıt gücün varlığı varoluşun iki kutbudur. Bu iki kutup ile denge sağlanır.

Çin mitolojisinde Ejderlere önem verilmiştir. Mitolojiye göre de Long adı verilen ejderlerin beş türü vardır. Tanrıların evlerini koruyan bazı ejderhalar vardır. Rüzgarı ve yağmuru yöneten, su baskınlarına neden olan, denizlerin ve okyanusların derinliğini temizleyen, defineleri koruyan ejderler vardır.

Pers (İran) Mitolojisi

Pers Mitolojisi yani İran Mitolojisini İran platosu ve onun sınır bölgeleriyle Karadeniz’den Hoten’e kadar uzanan Orta Asya bölgelerinde yaşayan, kültürel ve dilsel olarak birbiriyle ilişkili olan eski halkların uygulamalarına verilen isimdir. İran mitolojisinin en önemli eseri Şahname olmaktadır. Pers mitolojisinde karakterler iyi ve kötü olarak ikiye ayrılmıştır. Bu anlayışın kökeni farklı temellere dayandırılmaktadır. Yılan bu mitolojide kötülüğün sembolüdür.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu