Genel Yazılar

Okunması Gereken Bilim Kurgu Kitapları

Bilim kurgu severlerin ve bilim kurguya yeni başlayanların mutlaka okuması gereken kitapları sizler için derledik. Bilim kurgu önemli bir alandır ve bu alanda kaliteli eserler bulmak oldukça zordur. Çünkü bilim kurgunun tadını bir kere alacak olanlar sürekli aynı özellikleri taşıyacaklar kitaplar aramaktadır. Benim de bilim kurgu kitaplarında aradığım bazı özellikler vardır. Örneğin bilim kurgu bana göre bir gelecek içermeli, içeriği bilimle özdeşmeli veya kaynağı bilim olmalı, olayların akışı birbirleriyle bağlantılı olmalı ve sürükleyici bir özellikte olmalıdır. Elbette bilimle özdeşmeli derken olay örgüsünde salt bilim kullanılmasından bahsetmiyorum sadece fantastik kurgu içermemesinden bahsediyorum. Şimdi hazırsanız sizin için derlediğim bilim kurgu kitaplarına ve serilerine geçiş yapalım.

Birinci Bilim Kurgu Kitabımız: Rüyanın Öteki Yakası

Ursula K. Le Guin tarafından yazılmış olan bu eser harika bir kitaptır. Olağanüstü sürükleyicilik ve insanı dehşete düşüren duygular içermektedir. Hiç bir şey yokken rüyalarınızda milyonlarca insanın öldüğünü ve uyandığınızda bu rüyanızın gerçekleştiğini düşünün? Ve yetmezmiş gibi sizin bu özelliğinizden faydalanmaya çalışan bir doktor… İçeriğinde küçük miktarlarda felsefe de içeren bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Mars Konulu Kitaplarda En İyisi: Şafak Projesi

Mars hakkında bir kitap önerildiğinde akıllara ilk ”Marslı” kitabı gelir. Elbette Marslı kitabı harika bir eserdir ancak Mars gezegenini konu alan en iyi kitap hangisidir derseniz bunun cevabı kesinlikle Şafak Projesi olur. Yazarın üslubu, sürükleyici anlatımı, ustalığı ve içerisinde içerdiği bilimi. Kitabın sonunda öyle bomba bir şey başarıyor ki Marstaki koloni, akılları durduracak cinsten diyebilirim. Mutlaka okuyun.

Asimiov’un Harika Evrenine Bir Giriş: Robot Serisi

Bilim kurgu severin çok iyi bildiği ve bilim kurguya yeni giriş yapmış olacağım eser tabii ki Isaac Asimov’a ait Robot Serisi’dir. Robot serisi 4 kitaptan oluşmaktadır. İlk kitap Çelik Mağaralar, ikinci kitap Güneşin Tanrıları, üçüncü kitap şafağın robotları ve dördüncü kitap da Kurtarıcı Robot isimleriyle kitap piyasasında bulunmaktadır. Robot serisi polisiye yönü güçlü olan bir kitaptır, şiddetle okumanızı öneririm.

Bilim Kurgu da robot serisi önemli bir yere sahiptir. Elijah Baley ve R. Daneel Olivaw canlandırması.

Bilim Kurguda Devrim: Vakıf Serisi

Vakıf serisi 3 kitaptan oluşmaktadır. Ancak yazar sonradan 4 kitap daha yazarak öncesi ve sonrası olacak şekilde 7 kitap ile tamamlamıştır. Bizim önerimiz 7 kitabı okumanız yönünde olacaktır. 7 kitabı gözünüzde sakın büyütmeyin çünkü olaylar birbirleriyle bağlantılı olduğu için sıkılmıyorsunuz ve Isaac Asimov’un harika evreninden asla kurtulamıyorsunuz. Kitapları olayların kronolojik sırasına göre değil, basım tarihlerine göre okumanızı öneririz. Yani şu sıralama ile okuyacaksınız;

  • Vakıf
  • Vakıf ve İmparatorluk
  • İkinci Vakıf
  • Vakfın Sınırı
  • Vakıf ve Dünya
  • Vakıf Kurulurken
  • Vakıf İleri
Bilim kurgunun en önemli serisi; Vakıf.

Ademden Önce

Sıkılmadan okuyacağınız bir diğer eserimiz Ademden Önce kitabıdır. Jack London hemen her yapıtında olduğu gibi Ademden Önce kitabında da sizleri harika bir yolculuğa çıkarıyor. Elbette bu kitap bilim kurgunun tüm özelliklerini üzerinde taşıyor mu bilemiyoruz ancak yine de okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bir Bilim Kurgu Klasiği: Maymunlar Gezegeni

Maymunlar Gezegeni Filminden.

Pierre Boulle tarafından yazılmış olan Maymun Gezegeni adlı eser sizleri bambaşka bir dünyaya taşıyacak. Evrim, zeki şempanzeler, aptal goriller ve tüm bunların arasında zekası şimdiki kadar gelişememiş insanlar.

Yörünge

Emin olabilirsiniz ki bu kitapla Uluslararası Uzay İstasyonu’nun içinde yaşamış, olaylara tanıklık etmiş gibi hissedeceksiniz. İçerdiği bilim, olay örgüsü, karakterler ve yüklü olan duygu sizleri mest edecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu