Türk Edebiyatı

Reşat Nuri Güntekin Akşam Güneşi Özeti

Reşat Nuri Güntekin Aşkam Güneşi Özeti sizler için hazırladık. Televizyonlardan tanıdığımız Yaprak Dökümü dizisinin romanının yazarı olan Reşat Nuri Güntekin’in Akşam Güneşi adlı eseri hemen herkes tarafından okunabilen ve sevilen kitaplar arasında yer almıştır. İşte, romanın özeti…

Akşam Güneşi Özeti

Necati küçük yaşta annesini ve babasını kaybedene kadar ailesiyle birlikte Büyükada’da yaşar. Amcası onu İstanbul’a yanına alır ve büyütür. Amcasının iki kızı vardır. Necati orta okulu bitirdikten sonra askeri okula girer. Buradan mezun olduktan sonra amcasının yardımıyla Fransa’ya askeri akademiye girer. Fransa’da gönlünü epeyce eğlendirir. Buradan mezun olduktan sonra İstanbul’a döner. İstanbul’dan Şam’a tayini çıkar. Şam’da sıkıcı iki yıl geçirdikten sonra Bulgaristan’a tayini çıkar. Bu göreve gitmeden önce bir aylığına izin alır. Amcasının yanına gider. Burada amcasının büyük kızı, kocası ile sorunları yüzünden kendisini vurur ve felç olur. Kızıyla birlikte babasının yanına taşınırlar. Bu tatil sırasında Necati gönlünü komşu kızı Zehra’ya kaptırır ve kendisini beklemesini söyler.
Necati Bulgaristan’a giderken bir Türk çetesi treni durdurur. Necati’nin subay olduğunu anlarlar ve çeteye dahil ederler. Bu Türk çetesi Rum çeteleri ile çatışmalara girerler. Bir çatışmada Necati ağır yaralanır ve yolunu kaybeder. Dört gün gibi bir süre terk edimiş değirmende kalır. Birisi onu bu yerde bulur ve bir hastahaneye götürür. Değirmende kalırken çok kan kaybeder ve yarası mikrop kapar. Doktorlar, Necati’ye bundan sonraki yaşamında heyecan yaşamamasını, eğer çok heyecanlanırsa öleceğini söyler. İyileştikten sonra hastahaneden ayrılır ve İstanbul’a amcasının yanına döner. İstanbul’a gidince durumu Zehra’ya açıklar ve ondan ayrılır. Necati’nin amcası görev sırasında ölmüştür ve yeni haberi olur. Nilgün, Necati ile ilgilenir ve ona bakar. Bir süre sonra Nilgün, Necati ile evlenir. Hastalığından dolayı düzenli bir hayat sürmek için babasından miras kalan Büyükada’daki çiftliğe yerleşir. Bir süre sonra Leyla çifliğe ziyarete gelir. Leyla büyümüş ve genç bir kız olmuştur. Necati ve Leyla çiftlikte gezerler, ata binerler, beraber dolaşırlar. Bu sırada birbirlerine bağlanırlar. Ve bir gün baloda Leyla ile dans ederken aşırı heyecanlanır ve ölür.

Akşam Güneşi Ana Düşüncesi

Akşam Güneşi Romanının ana düşüncesi aslında basittir. Romanda yaşanan olaylar sonucu hayat her zaman umduğumuz gibi gitmeyecektir. Fakat hayatta yaşanan değişikliklere her daim hazır olmalı ve ona göre hareket etmeliyiz.

Akşam Güneşi Hakkında Şahsi Görüşler

Akşam Güneşi romanında olay başta akıcı olsa da romanın sonuna doğru okuyucu fazla etkilenmemiştir. Yabancı tamlamalalar kullanılmasına rağmen anlaşılır bir dille kaleme alınan bu roman aslında belirli bir yaşa gelmiş kişilerin okuyacağı, çocukların okuması için ağır bir kitap olduğu belirlenmiştir. Akşam Güneşi harici Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu, Gizli El, Damga, Dudaktan Kalbe, Bir Kadın Düşmanı gibi eserleri vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu