Türk Edebiyatı

19. Yüzyıl Sanatçıları ve Özellikleri

Merhaba değerli Edebiyatım takipçileri, bu makalemiz de 19. yüzyıl sanatçıları hakkında bilgi verdik bu bilgiler kısa olup ayrıntılı bilgileri ise sitemizde bulabilirsiniz. İşte; 19. yüzyıl sanatçıları

19. Yüzyıl Sanatçıları ve Özellikleri

Yenişehirli Avni  ( 1826-1884)      

Divan şiirinin mazmunları yanında batılılaşmayla gelen yeni sözcükleri de kullanmıştır. Divan’ı vardır.

Enderunlu Vasıf  (?-1824)   

Enderunlu Vâsıf, halk söyleyişlerini şiire yerleştirmeye çalışmış fakat bazı yerlerde de bayağılığa düşmekten de kurtulamamıştır.  İstanbul kadınlarının konuşmalarını  şiirine  yansıtan ender şairlerimizdendir. Divan’ı vardır.

Keçecizade İzzet Molla  (1785-1829) 

Özellikle eleştirilerinde, yıpratıcı yönü ağır basan yergiler göze çarpar. Zeki, nüktedan, sözünü esirgemeyen, mizaha ve lâtifeye düşkün, zevk ve eğlenceyi seven bir yapısı vardır.

Erzurumlu Emrah  (19. yüzyıl)

Divan şiirini ve tasavvufu  bilir; asıl ününü aşık tarzı koşma ve semaileri ile yapmıştır. Akıcı ve lirik bir üslubu vardır.

Dertli  (19. yüzyıl)

Divan, Tekke ve Halk edebiyatlarıyla ilgili geniş bir kültürü vardır. Aşık tarzı şiirleri ile tanınır. Dilinde Divan dili etkisi sezilir.

Dadaloğlu (1785-1868?)

Koçaklama, ve güzellemeleri ile tanınır. Koşma, semai, varsağı biçimlerinde şiirleri vardır. Karacağolan ile Köroğlu üsluplarının birleşimi gibi duran bir anlatıma sahiptir. Dadaloğlu’nu yurdun dört bir yanında sahiplenen il ve ilçeler vardır.

Bayburtlu Zihni  (19. yüzyıl)

Medrese öğrenimi görmüş, Divan tarzı şiirler de yazmıştır. Asıl ünü aşık tarzı şiirleri ile yapmıştır.

Seyrani (1807-1866)

Toplum konularıyla ilgilenmiş, taşlamalar yazmıştır. Hayatta, taşlamaları yüzünden İstanbul’da barındırılmayıp köyüne döndürülmek zorunda bırakıldığı  söylenir. Güzellemeleri de başarılıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu